GÜNLÜK PAMUKKALE YEŞİL TUR

55 EURO

GÜNLÜK PAMUKKALE YEŞİL TUR

GÜNLÜK PAMUKKALE YEŞİL Pamukkale Yeşil Turu Ağlayan Kaya Şelalesi, Çal Kanyonu, Stonebridge, Karahayıt'ın kırmızı kaynakları.

Detaylar:
Çal

Turumuz..

GÜNLÜK PAMUKKALE YEŞİL Pamukkale Yeşil Turu Ağlayan Kaya Şelalesi, Çal Kanyonu, Stonebridge, Karahayıt'ın kırmızı kaynakları.

Detaylar:
Çal

Turumuz, Denizli şehir merkezine 60 km mesafede Çal Kanyonu'nu ziyaret etmek için 1 saatlik sürüş yönü Çal ile başlıyor. Kanyon 80 metre yüksekliğinde ve 650 m uzunluğunda, dik bir yokuşta asma köprüleri olan bir yürüyüş yoluna sahiptir. Ortalama su derinliği yaklaşık 1,70 metredir. Canlı ve serin olan kanyonun içinde Bizans ve Roma dönemlerinden kalma antik kaya mezarları var. Söz konusu Menderes Vadisi ilginç güzellikler sunuyor ve derin kanyonları ile Kisik Vadisi eşsiz doğal güzelliği ile dikkat çekiyor. Büyük Menderes'in oluşturduğu bu vadide yer alan kanyon, doğa tutkunları için vazgeçilmez bir duraktır. Turizm için gerçekten uygun olan bu vadide dağ yürüyüşü, trekking ve rafting gibi ekstra sporlar yapmak mümkün.

Turumuz sırasında Pamukkale'ye dönüş yolundaki Çal Stonebridge'i de ziyaret edeceğiz. Köprü Büyük Menderes Nehri üzerinde yer almaktadır. Çal - Bekilli yolu güzergahında yer almaktadır. Köprü tarihte çok önemliydi, çünkü Osmanlı döneminde Çal yakınlarında kurulan Kayı Pazarı'na giden yol güzergahında bulunmuş ve ticari amaçlı kervan geçişi yapmıştı. Köprü'de üç kemer vardır ve orta kemer yan kemerlerden daha yüksek ve daha geniş tutulur. Bu formda Roma dönemi köprülerinin özelliklerini taşır. Köprünün ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Ancak köprüdeki yazıtlardan 1886 ve 1934'te onarıldığı anlaşılmıştır.

Ağlayan Kaya
Çal bölgesini ziyaret ettikten sonra Sakizcilar köyünde bulunan Ağlayan Kaya şelalesine doğru yola çıkıyoruz. Denizli iline yaklaşık 38 km, Ağlayan Kaya olarak bilinen Pamukkale'ye 28 km uzaklıktadır. Şelalesi manzarasıyla büyük bir doğal meraktır ve şehir kalabalığından uzaklaşmak isteyenler tarafından seçilen yerlerden biridir. Şelalenin havuzunun içinde damızlık somon alabalıkları var. Şelalenin yakınında somon ve diğer balıklar gibi yemekler servis eden bir tesis var, Hoca'nın Yeri adı verilen köylüler için iyi bilinen bir piknik mekanı ve öğle yemeğimizi burada yiyeceğiz.

Karahayıt
Güzel bir öğle yemeğinden sonra son hedefimiz Pamukkale'nin küçük kırmızı kuzeni Karahayit ve Pamukkale'ye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki küçük bir köydür. Şaşırtıcı bir şekilde, tepeleri beyaza boyayan Pamukkale kaplıcaları bölgedeki tek yay değildir. Köyde doğal kaplıca havuzunu ziyaret edeceğiz. Pamukkale’nin beyaz tepelerinin aksine, bu küçük demir zengini baharın etrafındaki zemin, bu suyun kırmızı renkte akmasına ve pas renkli bir traverten bırakmasına neden olan eşsiz bir mineral kombinasyonudur.
Tabii ki günün sonunda geçirmek için harika bir yol olan bu doğal şifalı açık çamur banyolarını denemeden Karahayit'ten ayrılamayız. Hamamlarda dinlendirici bir süre geçtikten sonra sizi otelinize geri götüreceğiz.

N TURU