İSTANBUL'DAN 9 GÜN MEZOPOTAMYA

0 EURO

İSTANBUL'DAN 9 GÜN MEZOPOTAMYA

İSTANBUL MEZOPOTAMYA TURU - 9 GÜN

Mezopotamya'nın kalbine giden bu 9 günlük gezide dünyanın en eski medeniyetlerinin tarihini ve gizemlerini özümseyin.

1.Gün: İstanbul - Varış
..

İSTANBUL MEZOPOTAMYA TURU - 9 GÜN

Mezopotamya'nın kalbine giden bu 9 günlük gezide dünyanın en eski medeniyetlerinin tarihini ve gizemlerini özümseyin.

1.Gün: İstanbul - Varış
Varış transferi. Check-in için size yardımcı olacağız. Hoşgeldiniz brifingi. Günün geri kalanı bomboş.

2.Gün: İstanbul Sultanahmet Camii
Eski İstanbul'un kalbi olan Sultanahmet semtinde tam günlük bir turun tadını çıkarın. Öncelikle, muhteşem bir Ayasofya, Hipodrom ve bir Mısır dikilitaşının ve Delphi'den gelen üç dolanmış yılanın bronz heykelinin yaşadığı antik Bizans stadyumunu ziyaret ediyoruz. Daha sonra adını iç mekanını ve dünyaca ünlü Kapalıçarşı'yı süsleyen zarif çinilere borçlu olan Sultanahmet Camii'ne devam ediyoruz. Öğle yemeğinden sonra 15. yüzyıldan 19. yüzyıla Osmanlı Padişahlarının ana ikametgahı olan muhteşem Topkapı Sarayı'nı ziyaret ediyoruz. İstanbul'da bir gecede kalın.

3.Gün: İstanbul
Sabah otelden yola çıkarak önce İstanbul'un ikinci büyük kapalı çarşısı olan Mısır Çarşısı'na kısa bir ziyaret yapmak ve ardından Boğaz boyunca bir yolculuğa çıkmak. Bu efsanevi boğaz Avrupa ve Asya'yı birbirinden ayırıyor. Ahşap sahil konaklarını, pitoresk köyleri ve modern zevk saraylarını geziyoruz. Öğle yemeğinden sonra şehrin panoramik manzarasını sunan İstanbul'un en yüksek noktası Çamlıca Tepesi'ni ziyaret etmekten keyif alıyoruz. Ayrıca Boğaz'ın Beylerbeyi köyündeki Padişahların 19. Yüzyıl yaz sarayına da arabayla gideceğiz. Turdan sonra sizi otelinize geri transfer edeceğiz.

4.Gün: İstanbul'dan Gaziantep'e
İstanbul'dan Gaziantep'e hareket ediyoruz. Otele varış ve check-in sırasında Zeugma Antik Kenti'nden kurtarılan muhteşem mozaikleri görme şansı bulacağımız Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ne devam ediyoruz. Tarihi Tepebaşı bölgesinde, 19. yüzyılın ortalarında Güneydoğu Anadolu mimarisine özgü bazı güzel binaları ziyaret edin. Tepebaşı'nın tüccarlarının isteği üzerine inşa edilen misyoner hastane ve okul hala tarihi bölgedeki Sinagoglar, camiler, Roma Katolik, Protestan ve Ortodoks kiliseleri koleksiyonunun yanında duruyor. Bakır ve Sedef Atölyesi Çarşısı'nda alışveriş yapmak için serbest zaman. Büyük, zengin, lezzetli kebap ve tatlı çeşitlerinin servis edileceği otantik bir restoranda akşam yemeği. Geceleme Gaziantep'te.

5.Gün: Mt. Nemrut - Adıyaman
Kahvaltıdan sonra Adıyaman'a hareket. Muhteşem Mt. Nemrut. Yolculuk sırasında rehberimiz size Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Arsemia antik yerleşiminin tarihçesini anlatacak. Yıllarca güçlü Roma İmparatorluğu'na direnen küçük Kommagene Krallığı'nın kralı olan Antiochus I'in eşsiz Türbesi'ni ziyaret edeceğiz. Bu türbe çok ayırt edici bir özelliğe sahiptir; Güneş devasa heykellerin ayak seviyesinden doğar ve batar. Tepenin üstünden muhteşem gün batımını, canlandırıcı ve gerçekten manevi bir deneyim izleyeceğiz. Gecede Adıyaman.

6.Gün: Şanlıurfa - Harran
Harran Kahvaltıdan sonra Şanlıurfa'ya hareket. Dünyadaki en büyük Baraj projelerinden biri olan Atatürk Barajı'nda duracağız. Hakkında kısa bir bilgi
(GAP bölgesi), öğle yemeği yiyin ve Ur antik kenti Şanlıurfa'ya hareket edin. Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalan bu topraklarda, İbrahim, 3 dünya dininin iddia ettiği patrik yaşadı. Harran antik kentine gidin. En eski İslam Üniversitesi, Harran Kalesi ve otantik Harran evlerinin kalıntıları üzerinde gezi turu. Şanlıurfa'ya dönerek İbrahim'in doğduğuna inanılan mağarayı ziyaret etmek. Kutsal balık havuzunu ve bu kutsal alanlara bakan kaleyi ziyaret edin.

7.Gün: Mardin
Mardin'e gidin, şehir tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Yukarı Mezopotamya'nın en bilinen yapılarından biri olan Deyr ul Zaferan Manastırı'nı ve 'Suryani Kadim' topluluğunun dini merkezini ziyaret edin. 1469-1503 yılları arasında inşa edilmiş bir ilahiyat okulu olan Kasimiye Mederese'ye devam edin. Öğle yemeğinden sonra sürüş ve gezinti Mardin, yerel halkla tanışma fırsatı sunan tipik bir Mardin Evi'ni ziyaret eder. M.Ö. 4000 ile günümüz arasında değişen Asur, Urartu, Fars, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu Ulus ve Osmanlı dönemine ait Mardin Müzesi, seramik, resmi mühürler, madeni paralar, mumlar, figürinler, mücevherler ve vazolar ziyaret edin. Geceleme Mardin'de.

8.Gün: Mardin - Diyarbakır - İstanbul
Check-out ve Diyarbakır'a transfer. İç kenti yapay bir höyük üzerine saran duvarlar inşa eden Romalılar, Amida kentini çağırdı. Eski şehrin duvarlarını, Çin Seddi'ne uzunluk ve yükseklik açısından ikinci büyük masif siyah bazalt duvarları ziyaret edin. Uçuş tarifesine bağlı olarak İstanbul uçuşları için Diyarbakır Havalimanı'na transfer. İstanbul havaalanına varışta toplantı ve otelinize geri dönüş.

9.Gün: İstanbul
Kahvaltıdan sonra dışarı çıkıp uçuşunuz için İstanbul Atatürk Havalimanı'na transfer. İstanbul'a ilave geceler eklenebilir.

İçerir:
- BB konaklama
- Öğle yemekleri
- Giriş bedeli
- Transferler
- Havalimanı aktarmaları
- İç hat uçak biletleri
- Halk otobüsü transferi
- İngilizce rehberler

Hariç:
- Akşam yemegi
- İçecekler
- Kişisel giderler